پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - بسیاری از آتش‌سوزی‌های مراتع عمدی است/اقتصاد جوامع محلی باید با جنگل و مرتع گره زده شود
بازدید : 37 28 مرداد 1399 ساعت 9:27 شماره :75976
اسماعیل نجار:
بسیاری از آتش‌سوزی‌های مراتع عمدی است/اقتصاد جوامع محلی باید با جنگل و مرتع گره زده شود

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه بسیاری از آتش‌سوزی‌ها در مراتع عمدی است، گفت: برخی در ارتفاعات بالا حضور یافته و برای شکار سمور، تغییر کشت، گسترش مزرعه و عده‌ای نیز با انداختن ته سیگار، یک لیوان یا بطری در جنگل آتشی را به پا می‌کنند.

 

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم، نجار در چهارمین دوره جشنواره ملی روز جنگلبان که به صورت هم‌زمان با استفاده از بستر ویدیو کنفرانس در ادارات‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مختلف کشور از جمله استان قم برگزار شد، با بیان اینکه مشارکت سازمان مدیریت بحران با سازمان جنگل‌ها از سال 94 به صورت مطلوب‌تر دنبال شده است، اظهار کرد: اهمیت منابع طبیعی و انفال بر هیچ فردی پوشیده نیست، به همین علت همه موظف هستیم در این حوزه اقدامات مورد نیاز را برای حفظ و حراست از منابع طبیعی دنبال کنیم.

وی اضافه کرد: ما در تمامی برنامه‌ریزی‌ها خود به حفظ امنیت حافظان جنگل‌ها و مراتع توجه ویژه داریم و تمام تلاش خود را بکار می‌گیریم تا کمترین آسیب به این افراد برسد و در هنگام وقوع حادثه کم‌ترین آسیب دیده و جانباخته را داشته باشیم.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور خاطرنشان کرد: ما در عرصه جنگل و مرتع خطرات را به صورت بحران مورد توجه قرار داده و تلاش کرده‌ایم تا افرادی که دچار حادثه در زمان خدمت می‌شوند را به‌عنوان فداکار خدمت معرفی کنیم و اکنون در ماده 20 قانون این موضوع مطرح شده که تمام عناوین ماده 2 را شامل می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ماده 16 این قانون موضوع پیش‌بینی حمایت‌های مادی را مطرح می‌کند، گفت: نخستین دستورالعمل این قانون برای افرادی است که در مأموریت اداری دچار حادثه می‌شوند که فداکار خدمت خواهند بود و در ساز و کاری که در سازمان اجرایی مربوطه است به او توجه خواهد شد.

نجار با بیان اینکه بسیاری از آتش‌سوزی‌ها در مراتع عمدی است، گفت: برخی در ارتفاعات بالا حضور یافته و برای شکار سمور، تغییر کشت، گسترش مزرعه و عده‌ای نیز با انداختن ته سیگار، یک لیوان یا بطری در جنگل آتشی را به پا می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه اقتصاد جوامع محلی باید با جنگل و مرتع گره زده شود، تصریح کرد: جوامع محلی مهم‌ترین حافظ منابع طبیعی و انفال هستند.

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :