پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - ساماندهی بیش از 650 همیار طبیعت در استان
بازدید : 83 17 اسفند 1399 ساعت 13:49 شماره :83266
سرپرست اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم؛
ساماندهی بیش از 650 همیار طبیعت در استان

سرپرست اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم از ساماندهی بیش از 650 همیار طبیعت خبرداد و گفت: فقط در سال جاری 75 محافظ افتخاری در قالب طرح همیار طبیعت جذب شده‌اند و همچنان روند جذب همیاران طبیعت ادامه دارد. 

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم، محمد شعاعی ظهر امروز در حاشیه نشست آموزشی «همیار طبیعت و نقش‌ آن در مدیریت منابع طبیعی» با اشاره به اینکه حفاظت از منابع طبیعی و انفال بدون مشارکت مردمی شدنی نیست، اظهار کرد: سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بهره‌مندی از ظرفیت ادارات‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان‌ها به دنبال استفاده از مشارکت حداکثری مردم برای حفظ، حراست، بهره‌برداری و توسعه منابع طبیعی است.

وی با تاکید بر اینکه مسئولان اداره‌ کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم نیز مردم را همراه و همکار خود می‌دانند، اضافه کرد: تاکنون این مجموعه در برنامه‌های مختلف خود در حوزه ترویج و آموزش برای بهره‌مندی از ظرفیت‌های مردمی گام‌های مختلفی برداشته است.

سرپرست اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم از طرح همیار طبیعت به‌عنوان یکی از دستاوردهای سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور برای افزایش مشارکت‌های مردمی یاد کرد و گفت: این طرح در استان قم نیز در حال دنبال شدن است و برای معرفی آن نیازمند مشارکت اصحاب رسانه به ویژه خبرگزاری‌ها، مطبوعات و صدا و سیمای مرکز قم هستیم.

وی ادامه داد: در سال‌های گذشته طرح همیار طبیعت در اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم با عضویت بیش از دو هزار نیروی افتخاری، کار خود را دنبال می‌کرد که این افراد با مراجعه حضوری به اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری به عنوان همیار طبیعت ثبت‌نام می‌کردند اما ساماندهی و بهره‌مندی از آن‌ها به شیوه مطلوب انجام نشد.

شعاعی ادامه داد: از سال 1398 به بعد روند ثبت‌نام همیاران طبیعت تغییر کرد و با استفاده از بستر سامانه همیار طبیعت، همیاران جدید ثبت‌نام و ساماندهی و بهره‌مندی از آن‌ها در قالب‌های مشخص دنبال شد.

وی با اشاره به اینکه طی دو سال اخیر بیش از 650 نفر در طرح همیار طبیعت عضو شده‌ و کارت همیار طبیعت را دریافت کرده‌اند، عنوان کرد: فقط در سال جاری 75 نفر محافظ افتخاری در قالب طرح همیار طبیعت جذب شده که همچنان روند جذب آن‌ها نیز ادامه ادامه دارد.

سرپرست اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم خاطرنشان کرد: طرح همیار طبیعت شامل محافظ افتخاری، مروج افتخاری و مروج دانش‌آموزی می‌شود که عموم علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به سامانه همیار طبیعت در سایت اداره‌کل منابع طبیعی به نشانی « qom.frw.ir»  به عنوان همیار طبیعت ثبت‌نام کرده و کارت همیار منابع طبیعی را دریافت کنند.

وی اضافه کرد: در بخش محافظان افتخاری، چگونگی و شیوه همکاری مردم به صورت افتخاری برای حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی با همکاری یگان حفاظت منابع طبیعی دنبال می‌شود.

شعاعی تصریح کرد: مروجان با همکاری اداره آموزش، ترویج و مشارکت‌های مردمی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم، موضوع فرهنگ‌سازی در حوزه منابع طبیعی را دنبال می‌کنند و در فعالیت‌های عمومی منابع طبیعی از جمله ویژه برنامه‌های روز جهانی مقابله با بیابان‌زایی، کارگاه‌های آموزشی، کاشت نهال و غیره نقش‌آفرینی خواهند داشت.

وی با بیان اینکه کارت همیار طبیعت معرف افراد دغدغه‌مند نسبت به حوزه منابع طبیعی است، تصریح کرد: اطلاعات همیاران طبیعت در این کارت آورده شده و این افراد با این کارت می‌توانند با همکاران ما در اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان به ویژه یگان حفاظت این اداره‌کل در ارتباط باشند.

شعاعی با تاکید بر اینکه همیاران طبیعت هیچ چشم داشت مادی ندارند، مطرح کرد: تجهیزات مورد نیاز از جمله لباس همیار محافظ در اختیار محافظان قرار داده می‌شود و در مراسم‌های ملی و استانی این افراد مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.

وی یادآور شد: علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت qom.frw.ir و یا اداره ترویج، آموزش و مشارکت‌های مردمی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مراجعه کنند و همچنین سامانه 30001945 برای دریافت انتقادات و پیشنهادات درنظر گرفته شده است. 

شعاعی گفت: اداره آموزش، ترویج و مشارکت‌های مردمی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم بر اساس کارت همیار طبیعت، نسبت به آموزش رسمی افراد اقدام خواهد کرد و از حضور آن‌ها در کارگاه‌ها، بازدید‌ها و گردهمایی‌ها بهره‌مند خواهد شد.

 

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :