پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - پاکسازی نخاله و ضایعات ساختمانی جاده قدیم اصفهان با مشارکت بخش خصوصی
بازدید : 44 2 ارديبهشت 1400 ساعت 12:50 شماره :84670
ابوالفضل ترکمن خبرداد؛
پاکسازی نخاله و ضایعات ساختمانی جاده قدیم اصفهان با مشارکت بخش خصوصی

معاون حفاظت و امور اراضی اداره‌ کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم از اجرای طرح پاکسازی نخاله و ضایعات ساختمانی جاده قدیم اصفهان در مساحت بیش از56 هکتار خبرداد و گفت: در قالب یک طرح مصوب بخشی از نخاله و ضایعات ساختمانی رها شده در محیط به چرخه تولید بازگشت.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم، ترکمن طی گفت‌وگویی با اشاره به اینکه تخلیه نخاله‌های ساختمانی و ضایعات سنگبری‌ها و معادن‌ در بخش‌هایی از جاده قدیم اصفهان، زیبایی‌های منطقه را از بین برده است، اظهار کرد: دخالت انسان در طبیعت علاوه بر مشکلات زیست محیطی، به تقویت پدیده ریزگردها نیز منجر شده است.

وی اضافه کرد: برای رفع مشکلات به وجود آمده در جاده ی نیزار، پیشنهاد پاکسازی و بازسازی بخشی از تخریب های معادن، توسط بخش خصوصی مطرح و مجوز انجام این اقدام داده شد.

ترکمن با اشاره به اینکه این طرح در مساحت 56 هکتار انجام می گردد ، گفت: در فاز نخست مقرر گردید: با توجه به نظر شرکت سهامی آب منطقه ای استان، کلیه عملیات برداشت مصالح، نخاله و ضایعات ساختمانی در محدوده ای به مساحت 5/7 هکتار انجام و عملیات دپو در محدوده ی دیگری به مساحت بیش از 9 هکتار صورت پذیرد و پس از انجام عملیات احیا و بازسازی در محدوده ی 5/7 هکتاری، عملیات در محدوده ی 9 هکتاری نیز تکرار گردد.

معاون حفاظت و امور اراضی اداره‌ کل با بیان اینکه، بعد از دفن ضایعات، در محدوده ی مورد نظر، نهال‌کاری و توسعه فضای سبز دنبال خواهد شد، افزود: با انجام پروژه ی نهال‌کاری، علاوه بر کمک به محیط زیست منطقه، از تولید و گسترش ریزگردها جلوگیری و فضای سبز منطقه افزایش خواهد یافت.

ترکمن در ادامه با اشاره به وجود هماهنگی بین دستگاه های اجرای برای عملیاتی کردن برنامه‌های استانی و رفع موانع تولید گفت: این طرح نمونه ی بسیار خوبی از هماهنگی و مشارکت بین دستگاهی در اجرای برنامه های عمرانی و تولیدی است که با افزایش مشارکت بخش خصوصی می توان در سایر نقاط استان نیز طرح پاکسازی ضایعات معدنی و نخاله‌های ساختمانی را دنبال کرد.

معاون حفاظت و امور اراضی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان، در خاتمه با تاکید بر اینکه مشارکت بخش خصوصی یک ظرفیت نهان در حوزه منابع طبیعی است، افزود: عرصه‌های منابع طبیعی متعلق به همه ی مردم است و همگی باید در حفظ، احیا و بهره‌برداری درست و اصولی از آن‌ها سهیم باشیم.

 

 

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :