پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - نقش تاثیرگذار تشکلهای زیست محیطی در آگاهی بخشی
بازدید : 37 10 تير 1400 ساعت 10:22 شماره :86635
دبیرتخصصی شبکه منابع طبیعی
نقش تاثیرگذار تشکلهای زیست محیطی در آگاهی بخشی

تشکلهای زیست محیطی نقش تاثیرگذاری در آگاهی بخشی دارند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم، عصر دیروز و در جلسه ی همکاری مشترک سازمان های مردم نهاد با اداره کل منابع طبیعی و اداره کل حفاظت محیط زیست، دبیر تخصصی شبکه منابع طبیعی گفت: تشکلهای زیست محیطی نقش تاثیرگذاری در آگاهی بخشی دارند.

عاتقه موسوی افزود: یکی از راه حل های مقابله با تخریب منابع طبیعی و محیط زیست، استفاده از ظرفیت تشکل ها و سازمان های مردم نهاد و آموزش دادن به آنهاست.

معصومه سادات بهرامی کارشناس مسئول و مشاور مدیرکل آموزش و پرورش استان قم نیز در این جلسه گفت: در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری و اجرای تفاهم نامه مشترک اداره کل آموزش و پرورش با اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان و به منظور ترویج فرهنگ منابع طبیعی و غنی سازی  اوقات فراغت دانش آموزان در قالب طرح همیاران طبیعت می توان از ظرفیت پیام رسان شاد به خوبی استفاده کرد و دانش آموزان و خانواده های آنان را با موضوعات و مسایل منابع طبیعی آشنا کرد.

محمد شعاعی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم در ادامه گفت: موضوعات منابع طبیعی و محیط زیست علیرغم گستردگی در کشور از شفافیت برخوردارند.که از جمله از این موضوعات، می توان به موضوع توسعه ی معادن اشاره کرد، که متاسفانه در مواردی به قوانین منابع طبیعی و محیط زیست کم توجهی می شود. 

 وی با اشاره به، رو به توسعه بودن کشور و منابع طبیعی گفت: توسعه ی افسار گسیخته، دلیل بروز تعارضات گوناگون در حوزه ی منابع طبیعی است و حل این تعارضات در برخی موارد بسیار سخت و طاقت فرسا است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در پاسخ به درخواست یکی از اعضای سازمان های مردم نهاد در رابطه با استفاده از ظرفیت های مردمی برای توسعه ی پوشش گیاهی در غالب کاشت نهال به مناسبت های مختلف از جمله ازدواج، تولد ، نذر و ... گفت: نذر درخت سنت بسیار حسنه ای است و این اداره کل،  مکان های مختلفی برای این منظور در نظر گرفته است که از آن جمله می توان به پارک جنگلی در حال احداث ثامن الائمه، کوه نمک و ذخیره گاه ها اشاره کرد

سید رضا موسوی مشکینی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم نیز در این جلسه گفت: اکوسیستم قم بسیار شکننده و آسیب پذیر است و توان بارگزاری این حجم از معادن را ندارد لذا بایستی در خصوص بهره برداری های مختلف از جمله بهره برداری از دریاچه نمک دقت لازم صورت گیرد.

موسوی مشکینی در رابطه سوال یکی دیگر از اعضای سازمان های مردم نهاد در رابطه با پر کردن گودال های ناشی از کوره های آجرپزی جاده کاشان با نخاله های ساختمانی داخل شهر نیز ابراز داشت: این کوره ها بایستی ابتدا تعیین کاربری شود و سپس اقدامات بعدی صورت گیرد.

وی در نهایت از تشکل های مردم نهاد خواست تا در به روز رسانی سندآمایش سرزمین استان قم حضور جدی داشته باشند و توان اکولوژیک استان قم را مدنظر گیرند.

 

 

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :